
Park prirode Učka danas je u hrvatskim i europskim okvirima prepoznat kao primjer uspješnoga gospodarenja prirodnim resursima. Iza svih uspješnih projekata obično se kriju vizije i požrtvovan rad, u ovom slučaju jedne iznimno sposobne i ambiciozne mlade žene - Suzi Petričić. Optimizam i vjera u projekte jest ono što pokreće stvari s mjesta. Ovakvi pozitivni primjeri upravo to dokazuju.
Razgovarao: Mihajlo Pažanin
Kako zapuštenu i desetljećima zanemarivanu planinu u kratkom roku pretvoriti u vrhunski park prirode čije djelovanje danas sredstvima iz svojih pristupnih fondova podupire i Europska unija? Odgovor na to pitanje zna Suzi Petričić, Opatijka, koja je u nepunih osam godina Učku preobrazila u prirodoslovno-turističku atrakciju čiji najbolji dani tek dolaze. Šarmantna ravnateljica danas ne taji zadovoljstvo što je njezina ustanova ove godine za svoj rad dobila i godišnju nagradu Grada Opatije, ali priznaje da kao mala nikad nije pomišljala da će karijeru izgraditi radeći u parku prirode. U to doba planine je voljela ponajprije zbog snijega; pasionirana skijašica i instruktorica skijanja, sve do danas ostala je veliki zaljubljenik u zimske sportove.
MARŠ NA UČKU I MINI GOLF
- Moja najranija sjećanja na Učku vezana su uz tadašnji "Marš na Učku" koji su organizirano morali proći svi učenici opatijske osnovne škole pa tako i ja, njoke i gulaš u nekadašnjem pansionu Učka i igranje tenisa, mini-golfa i drugih sportova u nekadašnjem INI-nom odmaralištu – priča Petričić.
Učka je osamdesetih godina prošlog stoljeća bila i omiljeno izletište planinara koji su brdskim stazama rado pohodili vrh planine Vojak, ali se s planinom kao zaokruženom prirodnom cjelinom nitko nije bavio na sustavan način.
Završivši srednju školu i Hotelijerski fakultet u Iki, Suzi se prvo okušala radeći u trgovini, učeći se, kako danas uz smijeh ističe, kako prodati "dva za pet".
– Bilo je tu svakakvih poslova, od prodaje skupocjenog pribora za pisanje, satova pa sve do automobila vrhunske klase – kaže naša sugovornica. Iako se dobro snalazila u svom poslu, brzo je shvatila da će svoju želju za poslovnom i stručnom afirmacijom morati potražiti na području koji će joj omogućiti da u cijelosti iskoristi svoje znanje i golemu radnu energiju. Prilika za to iznenada se pojavila 2001. kada je raspisan natječaj za ravnateljicu javne ustanove Parka prirode Učka, koja je status zaštićenog područja dobila 1999. godine.
– Iako je u to doba bilo mnogo onih koji su mislili da je riječ o izmišljenom poslu, ja sam vjerovala da se uz puno rada i dobru organizaciju Učka može ravnopravno nositi s drugim zaštićenim područjima u Hrvatskoj i Europi – tumači Petričić.
Svojom vizijom i optimizmom uspjela je zaraziti i tadašnjeg pomoćnika ministra prostornog uređenja i zaštite okoliša Ivana Martinića, koji je procijenio kako je upravo ona među 15-ero kandidata prava osoba za prvu ravnateljicu Parka prirode Učka.
- Da sam primljena, doznala sam iz novina, a tek sam poslije i službeno obaviještena o svom imenovanju – priča Suzi. S obzirom na to da se Učka nalazi na području dviju županija, jednoga grada i šest općina, bilo je prilično neizvjesno kako će sva ta tijela poduprijeti rad nove ustanove, a nova ravnateljica brzo je shvatila da je čeka veliki posao.
HLADNI POČETCI I VELIKO POSPREMANJE
- Općina Lovran ustupila nam je tri kancelarije u Lignju bez telefona i grijanja, a na raspolaganju sam imala samo papir i olovku – sjeća se Petričić. Njezin je prvi zadatak bio osnivanje ekipe na čelu sa stručnim voditeljem, te je tako stvorena mala jezgra sa četvero zaposlenih. Njihov je broj tijekom godina sve više rastao te je danas dosegao brojku od 16 djelatnika u sezoni, među kojima se nalaze i četiri rendžera.
– Zgodno je spomenuti da u prvo doba nismo imali nikakvih službenih uniformi pa smo ih kreirali sami, onako kako smo najbolje znali – kaže Suzi.
Za potrebe odlaska na teren kupljena je nova Lada Niva, koja je tako postala prvi terenac u voznom parku koji danas ima šest vozila.
- Jedan od prvih zadataka koji smo si postavili bio je očistiti Učku od gomila smeća nakupljenih tijekom godina, a o čemu nitko nije vodio računa – sjeća se Petričić. Uz pomoć opatijskih vatrogasaca pod vodstvom Nikice Tramontane i GSS-a uspjeli su planinu osloboditi od čak 50 automobilskih olupina, 30 punih kamiona bijele tehnike i gomila drugog smeća.
– Već tom prvom akcijom uspjeli smo skrenuti pozornost mjerodavnog ministarstva na svoj rad, koji nas je nagradio priznanjem za posebna dostignuća u zaštiti prirode - kaže ravnateljica. Nakon što je Učka očišćena, prionuli su projektu inventarizacije flore i faune s posebnim naglaskom na istraživanje ptica.
– Već se i ranije naslućivalo da je Učka tranzitno područje za velik broj ptičjih vrsta, a danas nakon sedam godina istraživanja možemo sa sigurnošću reći više od 180 različitih vrsta koji Učku biraju za svoju privremenu ili trajnu bazu – ističe Petričić.
SUVENIRI I UČIONICA U PRIRODI
Dok su prirodoslovci obavljali svoj dio posla, Suzi je počela analizirati mogućnost pretvaranja Parka prirode u turističku zonu koja će svojim sadržajima biti zanimljiva inozemnim i domaćim turistima. Stoga je posjetila mnoge nacionalne parkove i zaštićene zone u Europi, Americi i Australiji, te danas ističe kako su stranci u tom poslu odavno otkrili „toplu vodu“.
- Svi putovi kroz bilo koja zaštićena područja u svijetu uvijek započinju u suvenirnici na ulazu – kaže Petričić. Ovisno o raznovrsnosti i kvaliteti ponude, posjetitelji ondje u prosjeku ostavljaju između 10 i 50 dolara, što su golema sredstva koja predstavljaju veliku dobit za park. Po istom modelu odlučila je krenuti i Suzi, makar u početku i malim koracima.
– Na vrhu Vojaku, omiljenom okupljalištu izletnika, prije nekoliko godina nije bilo sadržaja, svi koji su dolazili mogli su jedino uživati u lijepom pogledu – kaže naša sugovornica. Kako bi se to promijenilo, u unutrašnjosti male kule koja služi kao vidikovac otvorena je suvenirnica s autohtonim proizvodima dok su na njenom vrhu postavljeni teleskopi uz pomoć kojih se za lijepih dana pogled može dobaciti sve do Venecije.
– Zatim smo na prijevoju Poklon za posjetitelje otvorili drvenu kućicu koja služi kao info punkt i suvenirnica, a u bliskoj budućnosti u zgradi nekadašnjeg peradarnika otvorit ćemo veliki posjetiteljski centar koji će, uz edukativne. imati i prateće ugostiteljske sadržaje – najavljuje Petričić.
Uz turističke, ambiciozna ravnateljica i njena ekipa ubrzo su shvatili da je Učka raj za mnogobrojne atraktivne sportove pa se danas ljubitelji alpinizma mogu penjati na vrhove Vele Drage, letjeti zmajevima i voziti po osam biciklističkih staza dugih 180 kilometara, a napravljena je i prva planinarska karta za cijelo područje.
- Kada sam bila mala, opatijski školarci uvijek su odlazili diljem Hrvatske i Slovenije kako bi na licu mjesta učili o prirodi. Međutim, bila sam sigurna da se takav obrazovni proces može uspješno obaviti i na domaćem terenu ovdje na Učki, te smo to odlučili i pokazati – pojašnjava Suzi još jedan od njihovih projekata. Tako je nastala prava učionica u prirodi koju je prošle godine organizirano posjetilo više od dvije tisuće djece. Kreirani su odgovarajući edukativni programi, izrađeni i tiskani radni listići i radni zadatci, izrađen je priručnik za kartiranje flore te djeci omiljena igra „Učkalica“. Osnovane su i četiri poučne staze kroz prirodu, a u planu ih je još nekoliko.
Rezultat svih ovih aktivnosti jest poznat: Park prirode Učka danas je u hrvatskim i europskim okvirima prepoznat kao primjer uspješnoga gospodarenja prirodnim resursima, ali ravnateljica Petričić ističe kako njihovim aktivnostima tu nije kraj.
– Učka je tek počela otkrivati sve potencijale i prirodne ljepote kojima raspolaže, te čvrsto vjerujem da će u godinama koje slijede postati nezaobilazno mjesto posjeta za sve goste koje pohode Istru i primorski kraj- zaključila je Petričić i najavila buduće profesionalne planove.
Naime u suradnji sa Slovenijom kandidiran je još jedan program za korištenje sredstava Europske unije, a odnosi se na monitoring ptica. Nakon ishodovanja svih potrebnih dozvola za izgradnju centra za posjetitelje na Poklonu kao najvećeg kapitalnog projekta na Učki, također će se pripremiti dokumentacija za kandidaturu programima EU.
UREĐENJE CESTE DO VOJAKA
Ono u čemu do sada nismo uspjeli a što držim iznimno važnim jest pitanje uređenja i gospodarenja cestom koja vodi do vrha Vojaka - ističe Suzi. Dok traju prijepori oko toga tko bi trebao financirati obnovu zapuštene prometnice, ona svake godine sve više propada. Kada bi se cesta uredila zajedno s adekvatnim parkiralištem, držim da bi se stekli uvjeti da se uz naplatu ulaznica uspostavi organizirani prijevoz do vrha Učke, što bi otvorilo novo poglavlje u razvoju Parka - tvrdi Suzi. |
SREDSTVA EUROPSKE UNIJE
Park prirode Učka prva je ustanova u županiji koje je od Europske unije dobila 126 tisuća eura za projekt „Upravljavanje kršom“, a zanimljivo je da su ga u cijelosti izradili sami. Riječ je o vrlo opsežnom stručnom poslu koji danas rade specijalizirane agencije. Jedna od aktivnosti proizašla iz ovog projekta jest osnivanje Učkarskog sajma koji prezentira kulturnu baštinu ovoga kraja, a prošle ga je godine posjetilo čak 10 tisuća ljudi – ilustrira ravnateljica Petričić. |